Dostosowanie mieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej

Mieszkania dostosowane pod potrzeby osób niepełnosprawnych powinny cechować się dostosowaniem wszystkich pomieszczeń oraz korytarzy komunikacyjnych, zgodnie z występującą niepełnosprawnością. Dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich dostosowanie mieszkania będzie bardziej kosztowne i czasochłonne niż dostosowanie mieszkania osoby niesłyszącej.

rehabilitation-111391_640

Ciągi komunikacyjne w mieszkaniach i blokach.

Ważnym elementem który wymaga dostosowania do szerokości wózka inwalidzkiego oraz możliwości jego skrętności i manewrowości jest szerokość korytarzy komunikacyjnych oraz klatek schodowych. Szczególnie ważne jest dostosowanie wnętrza mieszkania. Poruszanie się na wózku inwalidzkim wymaga dużej ilości czasu – dla osoby która poruszała się dotychczas o własnych nogach przyzwyczajenie się do poruszania się na wózku jest czasochłonne i trudne.

Poruszanie się na wózku to między innymi odmienne balansowanie ciałem, utrzymanie równowagi (przez umiejętne operowanie środkiem ciężkości ciała na siedzisku) oraz sprawne poruszanie kołami jezdnymi, wykonywanie zakrętów wózkiem inwalidzkim.

Same mieszkania czy domy projektowane pod osoby niepełnosprawne muszą obejmować odpowiednią szerokość wszystkich korytarzy i przejść. Szczególnie trudne jest to w przypadku mieszkań w starych (ale nie tylko) blokach, gdzie w przejściu poza osobą na wózku nie przejdzie już druga osoba. Również szerokość przedsionków oraz starych drzwi mogą być dobrane „na styk”, co wcale nie ułatwia poruszania się pomiędzy pomieszczeniami.

woman-593456_640

Łazienka i kuchnia osoby niepełnosprawnej

Większość sprzętu meblowego posiada standardowe wymiary, w szczególności wysokość dostosowaną dla osoby dorosłej typowego wzrostu 175-185 cm. Dlatego w kuchni i łazience problemy z sięgnięciem po przedmioty znajdujące się w wiszących szafkach i na blacie czy stole posiadają zarówno dzieci, jak i osoby siedzące na wózkach. Dostosowanie łazienki wymaga obniżenia zlewu i kranu, oraz zamontowania odpowiednich uchwytów pozwalających sprawnie siadać na muszli, oraz wchodzić i wychodzić z wanny lub spod prysznica.

Osobną kwestią jest dostosowanie obiektów wielokondygnacyjnych, w których konieczne jest zamontowanie windy schodowej, która pozwoli osobie niepełnosprawnej na przemieszczanie się pomiędzy kondygnacjami, np. http://www.windydlaniepelnosprawnych.com.pl/