Platformy dla osób niepełnosprawnych

Jeśli zaczynamy budować dom dostosowany do osób niepełnosprawnych, na pewno zwrócimy uwagę na specjalne platformy. To one ułatwią życie naszym bliskim. A jedną z takich platform będzie oczywiście platforma dla niepełnosprawnych. Na czym ona właściwie polega?

Czym jest platforma dla niepełnosprawnych?

Taka platforma przemieszcza się zwykle po torze prostym. Może być stosowana wewnątrz większości budynków. Spokojnie zamontujemy ją więc w swoim domu, jeśli skorzystamy przy tym z usług pewnych fachowców. Platformy są idealne dla osób, które muszą poruszać się na wózkach inwalidzkich lub które mają pewne problemy z przemieszczaniem się po schodach. Jeśli więc w naszej rodzinie są takie osoby, koniecznie powinniśmy zamontować tego typu platformy w swoim domu. Taka platforma dla niepełnosprawnych dzieci wcale nie musi nas dużo kosztować. Jeśli rozejrzymy się za konkretnymi firmami, które oferują nam takie produkty, przekonamy się, że niektóre z nich są dość tanie. A czasem warto przecież wydać trochę więcej pieniędzy, aby zadbać o komfort swoich bliskich. Oni na pewno nam się za to kiedyś jeszcze odwdzięczą.

Indywidualna instalacja platformy

Urządzenia do pomocy niepełnosprawnym często muszą być dopasowane do warunków jakie panują w budynkach. Przystosowanie obiektu przez likwidację barier architektonicznych ma zapewnić osobie niepełnosprawnej wygodne poruszanie się pomiędzy wszystkimi pomieszczeniami. Aby było to bezpieczne często stosuje się odpowiednie urządzenia takie jak opisywane platformy. Ich forma – otwartej platformy windy na którą można swobodnie wjechać wózkiem inwalidzkim i po zabezpieczeniu platformy przemieści się ona po klatce schodowej.

Sama platforma w odróżnieniu od instalacji takich jak schodołazy jest przytwierdzona do ściany klatki schodowej. Prowadnica po której porusza się platforma musi być zagnieżdżona w ścianie w sposób w pełni zabezpieczający konstrukcję budynku. Nie spotyka się stosowania tych urządzeń w ścianach wykonanych np. z drewna z uwagi na zbyt duże obciążenie konstrukcji.

Platformy schodowe projektowane są i instalowane indywidualnie wedle zastanych w budynku parametrów – m.i. stromizny schodów, możliwości podjazdu do pierwszego stopnia, ilości miejsca, szerokości klatki schodowej, kątów ewentualnego skrętu platformy. Bardzo wiele czynników wpływa na ostateczny kształt projektu. Możliwe jest też poszukiwanie tanich wind, czy używanych platform dla niepełnosprawnych, ale polecamy robić to w konsultacji z instalatorami takich urządzeń, którzy ocenią stan konstrukcyjny urządzenia i możliwość zastosowania go w nowym otoczeniu.


Zobacz więcej:

http://www.platformy-przyschodowe.pl/a-z-platform-schodowych

http://www.likwidacja-barier.pl/2014/05/07/tanie-windy-dla-niepelnosprawnych-jak-szybko-i-tanio-likwidowac-bariery-architektoniczne/
http://platformy-schodowe.blogspot.com/2015/10/platforma-schodowa-discubre.html

http://www.far.org.pl/forum/viewtopic.php?id=410