Udogodnienia dla niepełnosprawnych

Zważając na problemy osób niepełnosprawnych, coraz więcej deweloperów, dokonując projektów nowych mieszkań, stara się montować w nich platformy dla niepełnosprawnych. Dzięki nim osoby, które poruszają się na wózkach inwalidzkich, mają ułatwiony dostęp do swojego mieszkania.

Mieszkania to nie wszystko

Co więcej, bardzo często tego rodzaju platforma dla niepełnosprawnych (przykład: http://www.platformy-przyschodowe.pl platforma dla niepełnosprawnych ) prowadzone są nie tylko do klatek schodowych lub wind, ale nawet do samych drzwi. Oczywiście warunkiem jest to, że mieszkanie musi znajdować się na parterze.

niepelnosprawny na wozku na ulicy

Współczesne prawo budowlane wskazuje wyraźnie jakoby obowiązek dostosowania starszego typu budynków do potrzeb niepełnosprawnych, w szczególności poruszających się na wózku inwalidzkim dotyczy wyłącznie dostosowania niższych pięter. W praktyce prawo budowlane zamiast wspierać likwidowanie barier pod przykrywką uchwalania nowelizacji zalegalizowało dotychczasowy status quo – spółdzielnie mieszkaniowe, które odpowiadają za tego typu inwestycje zagroziły możliwością upadłości z powodu ogromnych kosztów jednorazowych jakie muszą ponosić. Pomimo iż majątek spółdzielni jak też ich prezesów rośnie po dziś dzień, tak wszelkie próby zmiany prawa i wskazanie na konieczność inwestowania w udogodnienia dla niepełnosprawnych poprzez ustawę spełzają na niczym.

-Wykonanie dobrej platformy dla niepełnosprawnych w formie krzesełka często jest negowane przez zarządców spółdzielni, które wskazują na nadmierne koszty takiego rozwiązania, lub niemożliwość spełnienia przez klatki schodowe starego budownictwa przepisów przeciwpożarowych po zamontowaniu platformy dla niepełnosprawnych – żali się pani Lucyna, sąsiadka z bloku niepełnosprawnej, której musi każdego dnia pomagać w wydostaniu się z mieszkania.

Radomska spółdzielnia pozostaje głucha na potrzeby swoich mieszkańców zasłaniając się przepisami

Klatka schodowa to nie koniec wyposażenia mieszkań dla niepełnosprawnych

 

Wspomniane wcześniej nowe budownictwo zdecydowanie częściej sięga po rozwiązania pomagające niepełnosprawnym w wygodnym zamieszkaniu. Bardzo często mieszkanie dla niepełnosprawnych wyposażane jest w różnego rodzaju uchwyty, które pomagają poruszać się po wnętrzu mieszkania. Jednakże takie dodatki możemy również zamontować sobie sami, bowiem dostępne są one w większości sklepów z materiałami budowlanymi. Ich montaż także nie należy do trudnych.

Zazwyczaj wystarczy odkleić folię ochronną i przyłożyć uchwyt do kafelek. Problem może być ze ścianami, które pokryte są farbą lub tapetą. Wówczas powinniśmy zakupić uchwyt, który montuje się przy użyciu kołków rozporowych. W innym razie rączka nie będzie się trzymać.