Windy dla osób niepełnosprawnych

Stosowanie różnorodnych udogodnień w mieszkaniu będzie mieć duże znaczenie nie tylko dla domowników młodych, zarówno duchem jak też ciałem. Jeżeli mieszkamy w domu jednorodzinnym, lub wielorodzinnym z bliskimi, rodzicami, dziadkami i mamy w planach większy remont dobrze przygotować plany przystosowania budynku mieszkalnego pod przyszłe potrzeby wszystkich domowników.

Strome schody, cienkie ściany

Wśród często wymienianych problemów wynikających z mieszkania z osobami starszymi są problemy z poruszaniem się tych osób. Dotyczy to szczególnie mieszkania w domach wielokondygnacyjnych. Już w jednorodzinnym domu z podpiwniczeniem i jednym piętrem mogą pojawić się problemy ze sprawnym poruszaniem się po domu osób starszych. Seniorzy często po przekroczeniu 70 roku życia narzekają na problemy ze stawami oraz mięśniami odpowiedzialnymi za sprawne chodzenie. Pamiętając o tym, że wychodzenie po schodach jest zdecydowanie bardziej zajmujące i angażuje wiele mięśni i stawów możemy wyobrazić sobie jak taki wysiłek, który potrafi zrobić wrażenie na 40 latku będzie wpływać na sprawność poruszania się przez seniora.

bieg po schodach

Pokonanie schodów nie jest łatwe w starszym wieku

Urządzenia dla seniorów na schody

Aby usprawnić poruszanie się osób starszych, o ograniczonych możliwościach ruchowych dostępne są współcześnie odpowiednie urządzenia – windy schodowe, oraz krzesełka umożliwiające sprawne pokonanie różnicy wysokości, kondygnacji przedzielanych barierą schodów.

Urządzenia proponowane przez dostawców wind to miniaturowe wersje siłowników stosowanych przy urządzeniach dźwigowych.

Windy schodowe krzesełkowe

Krzesełka schodowe są coraz bardziej popularnym elementem wyposażenia domów, gdzie mieszkają osoby starsze. Wydatek 5 – 10 tysięcy złotych na typowe urządzenie do pokonania schodów jest zdecydowanie bardziej rozsądnym rozwiązaniem niż kosztowne przebudowy. Warto również zwrócić uwagę, że istnieje możliwość uzyskania dofinansowania do zakupu wind schodowych i krzesełek.

panel obsługi windy

Obsługa windy nie musi być trudna /fot. Pixabay

Sam proces instalowanie oraz nauki obsługi urządzenia nie jest również czasochłonny. Producenci wind schodowych – jak Vimec zadbali aby obsługa ich urządzeń była wyjątkowo prosta i jednocześnie bezpieczna. Winda schodowa oparta o krzesełka może być wyposażona w odpowiednio przystosowane pasy bezpieczeństwa. Biorąc pod uwagę również ograniczone możliwości poruszania się osób korzystających z krzesełek transportowych prędkość urządzenia jest zawsze nieduża zapewniając stabilny i bezpieczny transport osoby niepełnosprawnej.

Podczas dostosowania domu pod mieszkania z osobą starszą, lub przygotowując jej dom pod zdolności poruszania się warto brać pod uwagę możliwość zastosowania tego typu specjalistycznych urządzeń.

Źródła:

http://www.platformy-przyschodowe.pl/

http://www.vimecpolska.pl/

https://www.mops.krakow.pl/aktualnosci/2012/07/dofinansowanie-dla-osob-niepelnosprawnych-zglos-sie-do-mops

http://opieka-niemcy24.pl/urzadzenia-ulatwiajace-zycie-seniorow-w-niemczech/

http://zdrowie.swiatkobiety.pl/tematy-problem-z-wchodzeniem-po-schodach,tId,7983283