Bezpieczny transport po schodach

Spośród wielu barier architektonicznych, które osoby niepełnosprawne każdego dnia spotykają w przestrzeni publicznej, ale też we własnych domach, najtrudniejsze do pokonania są schody. Jeżeli nie wyposażono ich w żadne rozwiązania technologiczne umożliwiające osobie na wózku inwalidzkim ich pokonanie, często staje się to niemożliwe, a przynajmniej możliwe jedynie przy pomocy kilku osób postronnych. Ważne jest też zadbanie o bezpieczeństwo osoby transportowanej. Jednym z ciekawych rozwiązań ułatwiających osobom niepełnosprawnym pokonanie schodów są schodołazy.hospice-1797305_640

Czym są i jak działają schodołazy?

Istnieje kilka rodzajów schodołazów, ale w tym tekście przyjrzymy się tym gąsienicowym. Ich dużą zaletą jest możliwość stosowania ich w każdych warunkach, zarówno w pomieszczeniach i na zewnątrz. Nie bez znaczenia jest również łatwość ich obsługi. Obsługa schodołazu wymaga asysty jednego opiekuna. Urządzenie to zapewnia jednak pełne bezpieczeństwo osobie transportowanej, dzięki licznym rozwiązaniom, takim jak regulowany zagłówek, pas bezpieczeństwa, ochronne zaczepy itp. Jak działa to urządzenie? Wyposażone jest ono w gąsienice gumowe (jest to guma niebrudząca), które zapewniają dobrą przyczepność i umożliwiają komfortowy transport po prostych schodach. Zasilają je różnego rodzaju akumulatory, najczęściej żelowe. W zależności od rodzaju urządzenia pozwalają one na różnej długości czas pracy, ale zwykle po jednym ładowaniu możliwe jest pokonanie co najmniej kilkunastu kondygnacji. Oczywiście schodołazy mają też swoje ograniczenia, na przykład maksymalny udźwig (zwykle dużo ponad 100 kilogramów) lub też maksymalny kąt nachylenia schodów (często kąt nachylenia jest mierzony przez urządzenie i pokazywany nam na jego wyświetlaczu). Prędkość schodołazów zwykle zapewnia bezpieczny, ale jednocześnie sprawny transport, zarówno w górę, jak i w dół.

wheelchair-538978_640

Zalety schodołazów

Najbardziej oczywistą zaletą schodołazów jest oczywiście to, że pozwalają one osobom niepełnosprawnym pokonać schody. Za zaletę można poczytać również to, że są świetną alternatywą tam, gdzie nie ma możliwości lub środków na montaż windy dla niepełnosprawnych. Łatwość obsługi jest z kolei uzupełniana możliwością demontażu na dwie części, co ułatwia transport samochodem. Reasumując, w wielu przypadkach schodołazy są rozwiązaniem, na które warto się zdecydować.

Więcej: http://www.platformy-przyschodowe.pl/