Platformy dla niepełnosprawnych – możliwości i zastosowanie

Projektując budynki, nie zawsze myślało się o potrzebach osób z ograniczoną mobilnością. Choć dziś prawo wymaga od inwestorów uwzględnienia możliwości niepełnosprawnych, to wiele starszych inwestycji wciąż jest niedostosowanych do osób poruszających się na wózkach inwalidzkich czy mających inne problemy z poruszaniem się.

Ten problem dotyczy zarówno instytucji publicznych, od szkół, przez urzędy, po instytucje kulturalne, jak i domów prywatnych, także tych w których mieszkają niepełnosprawni. Jak pomóc niepełnosprawnemu i umożliwić mu poruszanie się na terenie inwestycji, jeśli nie ma możliwości jej przebudowy? Najlepszym rozwiązaniem jest nowoczesna platforma dla niepełnosprawnych.

platformy dla niepełnosprawnych

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Czym jest i jak działa platforma dla niepełnosprawnych?

Platformy dla niepełnosprawnych to nowoczesne urządzenie, które montowane w obrębie schodów umożliwia ich pokonanie osobie, która ma problemy z poruszaniem się – na przykład jeździ na wózku. Specjalny podest, który niepełnosprawny uruchamia najczęściej naciśnięciem jednego guzika, pozwala mu dostać się na kolejne piętro, nawet jeśli w budynku nie ma windy. Wystarczy, że niepełnosprawny wjedzie wózkiem na specjalny podest, a urządzenie przeniesie go w miejsce docelowe. Platformy dla niepełnosprawnych mogą być montowane zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz – w inwestycjach, gdzie, żeby zostać się do wejścia, trzeba pokonać schody, a nie istnieje możliwość dobudowania podjazdu.

Różnorakie zastosowanie platform dla niepełnosprawnych

Platformy dla niepełnosprawnych mają różne zastosowanie. Są idealnym rozwiązaniem w starszych budynkach instytucji publicznych czy firm, w których nie ma podjazdów czy windy – umożliwiają dostosowanie przestrzeni do potrzeb niepełnosprawnych, mimo przeszkód architektonicznych. Niezwykle pomocne platformy okazują się również w domach czy budynkach mieszkalnych, w których na stałe przebywa niepełnosprawny – dzięki urządzeniu osoba niepełnosprawna nie jest zamknięta w mieszkaniu i może poruszać się po najbliższej przestrzeni, nawet jeśli ta nie została zaprojektowana z myślą o potrzebach osób o ograniczonej mobilności. Bardzo często można wspólnie z administracją bloku mieszkalnego ustalić montaż platformy dla niepełnosprawnych przy wejściu do klatki schodowej, w której mieszka osoba niepełnosprawna – łatwo można dogadać się w tej kwestii, ponieważ na usuwanie barier architektonicznych można otrzymać wysokie dofinansowanie od PFRON.