Ułatwienia dla niepełnosprawnych

Większość niepełnosprawnych przyznaje, że ich życie w naszym kraju nie jest usłane różami. Na szczęście świadomość polskiego społeczeństwa cały czas rośnie, dzięki czemu coraz więcej budynków jest wyposażona w usprawnienia, które ułatwiają poruszanie się po nich osobom na wózkach inwalidzkich. Poniżej prezentujemy dwa najbardziej popularne rozwiązania. 

building-1853941_640

Schodołazy

Schodołazy to specjalne urządzenia, dzięki którym osoby niepełnosprawne mogą być wygodnie transportowane, nawet po wąskich i stromych schodach. Niektóre modele mieszczą się już na schodach o szerokości 60 cm, które w innym przypadku stanowią dla osoby na wózku barierę nie do pokonania. W celu zejścia ze schodów, osoba niepełnosprawna musi zostać usadzona na specjalnym krzesełku. Następnie przy pomocy drugiej osoby z wykorzystaniem schodołazu może bezpiecznie pokonać schody. Dla bezpieczeństwa użytkownika urządzenie jest wyposażone w specjalne pasy. Zaletą schodołazów jest przede wszystkim to, że nie montuje się ich na stałe. Jeśli nie są używane, można je po prostu złożyć i umieścić w schowku. Trzeba jednak mieć na uwadze, że obsługa schodołazu wymaga pomocy innej osoby. Tylko pojedyncze, drogie modele mogą być obsługiwane osobiście przez osobę niepełnosprawną.

stairs-2203702_640

Windy dla niepełnosprawnych

Windy dla niepełnosprawnych to nieco droższe i bardziej skomplikowane rozwiązanie. Sprawdzają się zwłaszcza w budynkach, w których niepełnosprawni pojawiają się regularnie, w związku z czym należy zapewnić im wygodne poruszanie się pomiędzy kondygnacjami budynku. Montuje się je między innymi w urzędach, czy przychodniach. Na rynku dostępne są różne modele wind, różniących się między sobą pod wieloma względami. Porównując je, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na parametry techniczne budynku, w którym mają być zamontowane oraz to, czy będą stosowane wewnątrz, czy na zewnątrz budynku. Od tych czynników uzależniona jest również cena urządzenia. Z pewnością nie warto przy tym za wszelką cenę oszczędzać. Dobrze dobrany model powinien służyć bezawaryjnie przez wiele lat, nawet przy intensywnym użytkowaniu. Windy montuje się na stałe, należy zatem starannie przemyśleć ich umiejscowienie i sposób instalacji. Największym atutem wind dla niepełnosprawnych jest to, że inwalidzi mogą używać ich samodzielnie, bez pomocy innych osób, co bardzo ułatwia im życie.