Winda dla niepełnosprawnych

Schody to największa z barier architektonicznych, jaką na swojej drodze może spotkać osoba niepełnosprawna. Pomimo istnienia dla nich wielu alternatyw, tylko jedna z nich umożliwia poruszającemu się na wózku inwalidzkim człowiekowi w pełni samodzielne przedostatnie się na inną kondygnację obiektu: jest to oczywiście winda dla niepełnosprawnych. Warto opowiedzieć o niej nieco więcej.

Winda: dla niepełnosprawnych czy dla każdego?

O ile w przypadku budynków jednokondygnacyjnych zwykle nie ma takich problemów, o tyle, gdy z myślą o niepełnosprawnych montuje się windy w nieco wyższych budynkach, zwykle zaczyna się zastanawianie nad tym, czy z windy tej mogą korzystać jedynie osoby niepełnosprawni, czy wszyscy, czy może należy wprowadzić jeszcze jakieś wyjątki. Z pozoru prosta sprawa staje się nagle problematyczna i powstają różne pomysły, które często niebezpiecznie ocierają się o absurd. Tymczasem wystarczy liczyć na rozsądek i kulturę samych użytkowników budynku i windy. W wielu miejscach, gdzie zamontowana została winda dla niepełnosprawnych, ale dano do niej dostęp każdemu, również w pełni sprawnym fizycznie osobom, nie ma żadnych problemów w kwestii użytkowania windy. Korzystają z niej wszyscy, oszczędzając w ten sposób czas i energię, jednak kiedy pojawia się osoba niepełnosprawna, chcąca skorzystać z windy, pozostali udzielają jej pierwszeństwa. Jeśli w windzie znajduje się sporo sprawnych pasażerów, po prostu wysiadają oni i kontynuują podróż między kondygnacjami po schodach, by osoba na wózku, z myślą o której w budynku zamontowano windę, mogła bez trudu dostać się na inne piętro.

winda dla niepełnosprawnych

Ważne jest także to, że z wielu budynków korzystają również rodzice z dziećmi w wózkach. Dla nich również schody stanowią nie lada przeszkodę, dlatego też winda dla niepełnosprawnych stanowi dla nich ogromną pomoc. Przez to też jeżeli podróżujemy windą, a na którymś z jej przystanków czeka rodzic z dzieckiem w wózku, to jeżeli w windzie nie ma wystarczającej ilości miejsca, zachowajmy się uprzejmie i kulturalnie i wysiądźmy z windy, umożliwiając przejazd nią tym, którzy nie mają możliwości skorzystania ze schodów.