Czym są schodołazy?

Problemy i potrzeby osób niepełnosprawnych są coraz lepiej rozumiane przez nas, osoby sprawne ruchowo. Dlatego też, kierując się potrzebą poprawy jakości ich życia, stale opracowujemy nowe rozwiązania i technologie.

Czym są schodołazy?

To, krótko mówiąc, transportery pozwalające pokonać schody osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim. Wózek wystarczy umieścić na schodołazie i bez trudu można go wciągnąć na szczyt schodów. Urządzenia te wykonane są z bardzo trwałych elementów, ich dopasowanie do możliwości transportowania osób poruszających się na wózkach pozwalają na bezpieczne pokonywanie schodów oraz dużych pochyłości w miejscach, gdzie nikt nie zadbał o zlikwidowanie tych barier architektonicznych.

Parametry schodołazów

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli schodołazów, a każdy z nich charakteryzuje się nieco innymi parametrami pracy, weźmy więc jako przykład parametry jednego z popularniejszych modeli, T09:

  • udźwig: ok. 130 kg,
  • prędkość: 5 m/min.,
  • maksymalny kąt nachylenia schodów: 35 stopni,
  • minimalna szerokość schodów: 720 mm.

Schodołazdy T09 można zwykle spotkać w budynkach użyteczności publicznej, których administratorzy nie posiadają odpowiedniego budżetu pozwalającego na zastosowanie innych rozwiązań przyjaznych osobom niepełnosprawnym. Wybrane modele posiadają uniwersalny układ wpinania wózków inwalidzkich w stelaż schodołazu. Dzięki temu za pomocą pojedynczego urządzenia można przewozić pomiędzy kondygnacjami różne osoby o odmiennej wadze, czy różnych szerokościach wózków.

Typy schodołazów

Na rynku dostępne są dwa typy schodołazów:

  • gąsienicowy,
  • kroczący.

Schodołaz kroczący jest modelem bardziej skomplikowanym i z reguły nieco droższym. Jego podstawowa zaleta to nieco większa prędkość pracy w porównaniu do typowego urządzenia gąsienicowego.

schody w budynku
Obsługa schodołazu polega wyłącznie na podłączeniu wózka do platformy schodołazu i wciągnięciu całości przez osobę asystującą na szczyt schodów. Dzięki odpowiednio skonstruowanym systemom jezdnym schodołazów wymaga to użycia minimalnej ilości siły. Urządzenia te są bezpieczne i stabilne, co gwarantuje bezpieczeństwo osobom przewożonym pomiędzy różnymi kondygnacjami budynku.

Urządzenia te są nie tylko proste w obsłudze, ale także łatwo je przetransportować w dowolne miejsce. Pozwala to osobom, które zakupią takie urządzenie na własny użytek na przewożenie go i korzystanie z różnych obiektów, których budowa nie zawsze pozwala na przemieszczanie się po nim przez osoby niepełnosprawne.

Zobacz więcej: schodołazy gąsienicowe

Zobacz również więcej informacji w dyskusji na forum dla niepełnosprawnych