Winda schodowa dla niepełnosprawnych – czym jest, gdzie ją kupić i gdzie jest wykorzystywana?

Na rynku istnieje wiele różnych typów urządzeń dla niepełnosprawnych osób, które mają ułatwić im codzienne funkcjonowanie i ułatwić dostęp do budynków instytucji. Jednym z takich urządzeń jest winda schodowa określana również jako krzesło schodowe.

Urządzenia dla niepełnosprawnych dostępne na rynku

Producenci oferują wiele rozwiązań dla osób niepełnosprawnych. Wśród urządzeń są te mające ułatwić poruszanie się a także likwidację barier architektonicznych, aby pozwolić niepełnosprawnych pokonywanie różnic poziomów.

Winda schodowa – czym jest?

Winda jest rodzajem urządzeń do likwidacji barier architektonicznych. Określana jest również jako krzesła schodowe. Winda ma umożliwić pokonanie różnic w poziomach i montowana jest przy schodach. Winda schodowa składa się z krzesła, który porusza się po torze, zamontowanym do balustrady, schodów lub ściany.

Winda schodowa – gdzie jest wykorzystywana?

Windy schodowe wykorzystywane są zarówno w domach prywatnych, jak i placówkach opiekuńczych, domach spokojnej starości, domach emeryta i innych podobnych placówkach. Windy schodowe wykorzystywane są również do montowania na zewnątrz budynków, jeżeli aby dostać się do budynku niepełnosprawny potrzebuje pokonać wiele schodów.

Rodzaje wind schodowych:

  • tor prosty wewnątrz standard,
  • tor krzywoliniowy,
  • tor prosty na zewnątrz.

Windy różnią się sposobem mocowania toru, a także jego kształtem. Oczywiście krzesełka również są odpowiednio dostosowywane i mogą być składane, tapicerowane, typowo zewnętrzne, w zależności od wymagań.

Gdzie można kupić windy schodowe?

Windy schodowe dostępne są u wielu producentów i sprzedawców urządzeń dla osób niepełnosprawnych. Warto zapoznać się uprzednio z opiniami o sprzedawcy, czy dystrybutorze, a także o producentach w celu zdobycia informacji o montażu, serwisowaniu i innych podobnych działaniach.