Windy dla niepełnosprawnych – jakie ceny

Winda dla niepełnosprawnych to urządzenie mające na celu poprawę funkcjonowania osoby niepełnosprawnej w społeczeństwie. Jednym z głównych, niemal podstawowych dla funkcjonowania osób poruszających się na wózkach inwalidzkich problemów jest radzenie sobie z barierami architektonicznymi .

Czy osoba na wózku może normalnie funkcjonować?

Nie można ukryć, że osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich nie mają takiej samej sprawności we współczesnym społeczeństwie jak osoby w pełni sprawne. Po latach zaniedbań współczesna emancypacja niepełnosprawnych napotyka bardzo duże komplikacje przy dostosowaniu architektury publicznych przestrzeni i budynków w taki sposób, aby mogły one w pełni odpowiadać na potrzeby ludzi w pełni zdrowych jak też inwalidów.

Windy dla niepełnosprawnych – rzadkie przypadki

Współczesne rozwiązania technologiczne umożliwiają bardzo dobrze dostosowanie obiektów budowlanych w taki sposób, aby osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich mogły bez większych problemów dotrzeć w wiele niedostępnych aktualnie dla nich miejsc, głównie z powodu barier architektonicznych. Jednym z takich urządzeń dla niepełnosprawnych są windy. Schodowe windy dla niepełnosprawnych to rozwiązania stosunkowo niedrogie i w pełni zaspokajające potrzeby transportu osób na wózkach pomiędzy kondygnacjami.

Winda dla niepełnosprawnych składa się zwykle z platformy, która służy za podest dla niepełnosprawnych, który zachowuje na każdym etapie transportu taki sam poziom, umożliwiając osobom na wózku inwalidzkim bezpieczny transport.

Aby skorzystać z widny dla niepełnosprawnych zwykle wystarczy wjechać na dedykowaną platformę, oraz zabezpieczyć odpowiednie osłony i barierki. Windy schodowe wyposażone są w odpowiednie czujniki które uniemożliwiają uruchomienie mechanizmów windy jeżeli pasażer nie jest w pełni zablokowany.

Skorzystanie z windy dla niepełnosprawnych możliwe jest w obiektach publicznych zwykle przy asekuracji ze strony ochrony obiektu lub innego dozorcy. Wiąże się to zwykle z problemami i dużą irytacją osób niepełnosprawnych. Ochroniarze czy obsługa często nie są w stanie obsłużyć urządzeń, a zdarza się że są one po prostu zepsute (kto ich używa tak często że są wyeksploatowane?)

Zobacz więcej informacji:

Platforma dla niepełnosprawnych

Bariery na lubelskim dworcu kolejowym