Zadania opiekunki osób starszych w Niemczech

Społeczeństwo w Europie coraz bardziej się starzeje. Właśnie z tego względu za granicami naszego kraju pojawia się coraz więcej ofert dla opiekunek i opiekunów osób starszych. Wyjazd do pracy do Niemiec ma wiele zalet. Jednak nim się na to zdecydujesz – dowiedz się najpierw, na czym tak właściwie polega praca opiekunki w Niemczech.

Zadania

Obowiązki każdej opiekunki i każdego opiekuna osoby starszej w Niemczech zależą od wielu czynników. Jednym z nich jest poziom samodzielności podopiecznego, kolejnym – stan jego zdrowia, a także wymagania jego bliskich. Oczywiście, istotne są także przedstawione przez agencję pracy warunki, o ile zdecydujesz się na współpracę. Dokładnie zakres swoich obowiązków możesz poznać jeszcze przed wyjazdem do Niemiec bądź tuż po przybyciu na miejsce. Takie zadania polegają przede wszystkim na opieką nad seniorem i prowadzeniem domu.  

Opieka nad podopiecznym

Opieka nad seniorem polega na jego pielęgnacji oraz utrzymywaniu higieny – czyli między innymi myciu ciała, czesania włosów, pielęgnacja skóry czy wymiana wkładek dla dorosłych itd. Podczas wykonywania takich zadań musisz pamiętać o tym, aby zawsze mieć na sobie jednorazowe rękawiczki ochronne, które powinny być zapewnione przez najbliższych seniora. Jeśli osoba starsza ma problemy z poruszaniem się – należy jej również pomagać podczas wstawania, siadania czy chodzenia. Oczywiście, nie należy zapominać o tym, że należy zachęcać podopiecznego do samodzielności, którą należy dostosować do jego możliwości. Opiekunka osób starszych w Niemczech także towarzyszy seniorowi podczas odwiedzin u rodziny i najbliższych czy wizyty u lekarza, nierzadko zajmuje się kupowaniem zakupów i sprzątaniem. Czasami spędza także wakacje ze swoim podopiecznym.

Aktywizacja

Innym bardzo ważnym aspektem opieki nad starszym człowiekiem jest także jego aktywizacja. O ile stan zdrowia seniora na to pozwala – powinno się go zabierać na spacery, a także aktywizować i angażować na co dzień. Jest to bardzo istotne dla osób z chorobą otępienną. Aktywizacja to zajęcia, które mają wpłynąć na seniora pozytywnie i jednocześnie spowolnią rozwój choroby. Do tych zajęć należą: gry planszowe, wszelkie prace domowe, czytanie książek i rozwiązywanie krzyżówek. Jednym z najlepszych sposobów aktywizacji starszych osób jest rozmowa i zadawanie im pytań. Więcej na temat pracy opiekunek osób starszych znajdziesz na: https://caringpersonnel.pl/opiekunka-osob-starszych-niemcy/.